Złomowanie pojazdów – na czym polega taka usługa i czy warto z niej skorzystać?

Złomowanie pojazdów to bez wątpienia opcja o wiele lepsza, niż pozwolenie mu rdzewieć na przydomowym podwórku, czy na łące. Warto bowiem wiedzieć, że utylizacja pojazdu odbywa się w przyjazny dla natury, ekologiczny sposób, co drastycznie ogranicza ilość ewentualnych zanieczyszczeń tak powietrza, jak i gleby czy wody. Przede wszystkim jednak, złomowanie aut to opcja bardzo wygodna, dzięki której w prosty sposób pozbyć się możemy uszkodzonego, lub niedziałającego już poprawnie pojazdu. Usługa ta ma naprawdę wiele plusów, dlatego dziś wymienimy te najważniejsze z nich.

Złomowanie pojazdów to brak konieczności posiadania OC.

Pamiętać należy, że zgodnie z literą polskiego prawa, jeśli posiadamy samochód lub inny pojazd, obowiązkowo powinniśmy także posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie ma tu żadnego znaczenia, czy z takiego pojazdu aktywnie korzystamy. Naszym obowiązkiem jest posiadać taką polisę nawet, jeśli samochód od dawna nie nadaje się już do jazdy i rdzewieje na podwórzu. Nie trzeba zaś tłumaczyć żadnemu kierowcy, że polisy takie bywają naprawdę kosztowne.


Jak więc uniknąć konieczności opłacenia ubezpieczenia za uszkodzone auto? Najlepszym możliwym wyjściem jest złomowanie pojazdu. Utylizacja samochodu połączona z jego wyrejestrowaniem z automatu bowiem zwalnia nas z konieczności opłacania składki ubezpieczeniowej. 

Złomowanie pojazdów – dobry sposób na dodatkową gotówkę

Złomowanie pojazdów, które z różnych przyczyn nie nadają się już do jazdy, ma także wymierne korzyści materialne. Podczas, gdy wiele osób obawia się, że złomowanie pojazdu to usługa, za którą przyjdzie im słono zapłacić, prawda okazuje się zupełnie inna. To właściciel pojazdu, który ma zostać zutylizowany może bowiem liczyć na dodatkowe pieniądze z tego tytułu. Co więcej – stawki za złomowanie pojazdu potrafią być naprawdę atrakcyjne.

Zależą one, rzecz jasna, od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim waga pojazdu – a zatem, im większy jest pojazd przeznaczony do utylizacji, tym więcej pieniędzy uzyska jego właściciel. Pamiętajmy natomiast, że firmy oferujące złomowanie pojazdów wymagają z reguły, by pojazd posiadał katalizator. 

Złomowanie pojazdów jest przyjazne środowisku naturalnemu

Wbrew obiegowym plotkom, złomowanie pojazdów w żaden sposób nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wręcz przeciwnie – wiele elementów samochodu nadaje się bowiem do recyklingu, dzięki czemu otrzymują one “drugie życie”, a jednocześnie redukują produkcję plastików, czy metali oraz emisję związanych z tym zanieczyszczeń. Złomowanie pojazdu jest więc bardzo dobrą opcją dla każdego, komu zależy na dobru środowiska naturalnego. Pamiętajmy bowiem, że nawet z uszkodzonego, zapomnianego auta wyciekać mogą płyny eksploatacyjne, a także paliwo. Wsiąkając w ziemię, czy mieszając się z wodą, czynią one przyrodzie o wiele więcej szkód, niż złomowanie pojazdów.

Utylizacja pojazdów ma więc przynajmniej trzy olbrzymie plusy: zwolnienie z konieczności opłacania składki ubezpieczenia OC, uzyskanie dodatkowych środków, które przeznaczyć można na dowolny cel, a także ochronę środowiska naturalnego Wszystko to sprawia, że złomowanie pojazduktóry już nigdzie nie pojedzie, to najlepszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się go.

Złomowanie pojazdu a skup aut

Obecnie usługi złomowania pojazdów bardzo często oferowane są nie tylko przez wyspecjalizowane punkty, ale także przez skupy aut. Rozwiązanie takie jest niewątpliwie bardzo wygodne – firmy takie biorą na siebie wszelkie formalności, a także dostarczają pojazd do punktu utylizacji. My zaś, po podpisaniu umowy od ręki uzyskać możemy należną gotówkę za złomowanie pojazduktóry był naszą własnością. Przekazanie uszkodzonego auta do takiego skupu również oznacza jego bezpieczną utylizację – w zamian za przekazane nam pieniądze i pomoc w transporcie samochodu, części, które nadają się do dalszego użytku przechodzą zaś na własność skupu. 

Złomowanie pojazdów to rozwiązanie, które powinniśmy wybrać zawsze wtedy, gdy nasz samochód nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Jest ono bowiem przyjazne dla środowiska, nam zaś zapewnia solidny zastrzyk dodatkowej gotówki, której z pewnością prędzej czy później będziemy potrzebowali.

Dodaj komentarz