Projekty małych domów parterowych – jak wybrać dom na miarę potrzeb rodziny?

Własny dom to marzenie, którego realizacja zapewni komfortową przestrzeń całej rodzinie. Dobry początek, czyli właściwie dobrany projekt, to ważny etap na drodze do własnego domu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu? O czym warto pamiętać, decydując się na określony projekt? Jakie są największe zalety parterowych domów jednorodzinnych?

Co trzeba wiedzieć przed wyborem projektu?

Wybór gotowego projektu domu musi być dobrze przemyślany i poprzedzony analizą wymogów działki, zawartych w MPZP lub określonych w decyzji o WZ. Projekt domu musi być odpowiednio dopasowany do naturalnych uwarunkowań terenu: wielkości, kształtu, ewentualnych spadków. Ważna jest także właściwa lokalizacja domu względem stron świata i zachowanie wymaganych odległości między budynkiem a granicą działki.

Projekty domów muszą odpowiadać konkretnym potrzebom mieszkańców. Stąd ważne jest właściwe określenie powierzchni domu, liczby pokoi i łazienek, a także obliczenie metrażu części wspólnych: kuchni, salonu, jadalni. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego układu funkcjonalnego, a także uwzględnić w nim niezbędne pomieszczenia gospodarcze. Architekci z Pracowni ARCHON+ proponują nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, spełniające rozmaite oczekiwania współczesnych Inwestorów i ich rodzin.

Zalety małych domów parterowych

Największym atutem parterówek jest komunikacja na jednym poziomie, co ułatwia funkcjonowanie zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi i osobom starszym. Z kolei brak skosów umożliwia swobodną aranżację wszystkich wnętrz. Zaletą parterówek jest płynne połączenie z ogrodem, który może być dostępny z większości pomieszczeń. Przy wyborze projektu parterowego, warto zwrócić uwagę na czytelne oddzielenie strefy dziennej od nocnej, tak by możliwe było swobodne użytkowanie każdej z nich.

Poniżej prezentujemy projekty domów wybrane spośród licznych propozycji, znajdujących się w ofercie Pracowni ARCHON+.

Dom w kostrzewach 4

Jest to tani w budowie parterowy dom jednorodzinny o zwartej bryle z dwuspadowym dachem ze znakomicie zorganizowaną przestrzenią wewnętrzną. Dzięki wyraźnemu podziałowi na strefę dzienną i nocną mieszkańcy mogą korzystać jednocześnie z każdej, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Strefa dzienna to salon, jadalnia i kuchnia. Strefa prywatna to dwa pokoje dla dzieci, sypialnia główna i łazienka. Liczne przeszklenia zapewniają dużą ilość naturalnego światła. W strefie ogrodowej zaprojektowano taras z pergolą.

Dom w lipiennikach 2

Jest to projekt małego domu parterowego bez garażu o prostej bryle, przesłoniętej dachem czterospadowym. Projekt wyróżnia się nowoczesną kompozycją elewacji i doskonałym wykorzystaniem przestrzeni. W strefie dziennej przewidziano obszerny salon, słoneczną jadalnię i funkcjonalną kuchnię z barkiem śniadaniowym i spiżarnią. Strefa nocna to dwa pokoje dla dzieci, sypialnia rodziców z garderobą i łazienka. W projekcie zaplanowano osobną toaletę i kotłownię mogącą jednocześnie pełnić funkcję pralni.

Dom w lulo

Jest to projekt małej, nowoczesnej parterówki, oferującej wygodny program użytkowy. Minimalistyczny charakter domu został podkreślony dwuspadowym dachem bezokapowym, a także modną kolorystyką elewacji z dużym przeszkleniem, pozwalającym na odpowiednie doświetlenie wnętrza. Strefę wejściową przesłonięto zadaszeniem, zaś wzdłuż elewacji ogrodowej zaprojektowano obszerny taras. Część prywatna domu składa się z sypialni rodziców z łazienką i dwóch pokoi dla dzieci. Zaletą projektu jest funkcjonalna kuchnia z dobrze doświetlonym światłem dziennym blatem roboczym i miejscem na wysoką zabudowę.

Dom w renklodach 4

To projekt nowoczesnej, większej parterówki o funkcjonalnym układzie, umożliwiającym swobodne użytkowanie rozmieszczonej na jednym poziomie strefy dziennej i nocnej. Dom charakteryzuje się prostą, atrakcyjnie wykończoną bryłą, przekrytą czterospadowym dachem. Od strony ogrodu zaprojektowano zadaszony taras idealnie nadający się na letnią jadalnię. Część dzienna domu składa się otwartego na ogród salonu i jadalni z dużym przeszkleniem, a także funkcjonalnie zorganizowanej kuchni ze spiżarnią. Część nocną domu tworzą cztery jasne sypialnie i łazienka.

Szczegółowe informacje oraz pełna oferta projektowa na www.archon.pl

Dodaj komentarz