Podstawowa wiedza o handlu kontraktami futures

Kontrakt futures to jedna z metod dla inwestorów pragnących zmaksymalizować zyski. Ale ten konkretny instrument handlowy, który obejmuje umowę kupna lub sprzedaży aktywów po ustalonej z góry przyszłej cenie i dacie, może wydawać się nieprzejrzysty i trudny do zrozumienia. Wielu inwestorów może wykorzystywać kontrakty terminowe do ochrony swoich portfeli i być może osiągnąć zyski. Handlowanie kontraktami futures nie musi być skomplikowane.

Co to jest kontrakt futures?

Mówiąc najprościej, kontrakt futures to umowa, w której dwie strony zgadzają się, że jedna ze stron (kupujący) kupi aktywa bazowe od drugiej strony (sprzedającego), w późniejszym terminie i po cenie uzgodnionej przez obie strony, kiedy kontrakt zostanie zainicjowany.

Może to być korzystny system dla kogoś, kto produkuje towar i chce zablokować ceny. Najlepszym przykładem istnienia tych umów jest rolnik sprzedający kukurydzę i firma produkująca płatki kukurydziane. W takim przypadku rolnik będzie chciał sprzedawać kontrakty futures na kukurydzę, które gwarantują, że w przyszłości będzie mógł sprzedać swoją kukurydzę po określonej cenie. Oznacza to, że wie ile zarobi na tych zbiorach. Z drugiej strony producent może kupować kontrakty futures na kukurydzę, aby zablokować jej cenę, którą kupi w przyszłości, aby wiedzieć ile będzie kosztować go wytworzenie płatków kukurydzianych.

Jednak nie tylko uprawami można handlować za pośrednictwem kontraktów futures. Istnieją kontrakty terminowe na towary takie jak ropa, złoto, a nawet woda. Handel kontraktami nie oznacza, że do Twoich drzwi dotrze kontener kukurydzy. Kontrakty futures mogą być rozliczane gotówką, co oznacza, że nie dochodzi do fizycznej dostawy, a inwestor przyjmuje zyski z transakcji w postaci żywej gotówki.

Istnieją również kontrakty futures na waluty, obligacje, akcje czy nawet indeksy rynkowe. Są kontraktami rozliczanymi gotówkowo.

Gdzie można handlować kontraktami futures?

Większość głównych domów maklerskich online posiada sekcję handlu kontraktami futures i przed wyborem platformy powinieneś zapoznać się z zasadami i wymaganiami każdej z nich. Jeżeli temat kontraktów futures Cię zainteresował, dowiedz się więcej odwiedzając stronę Saxo Bank.

Ze względu na ryzyko związane z handlem depozytem zabezpieczającym, większość brokerów internetowych upewni się, że ich klienci są przygotowani, zanim pozwolą inwestorom rozpocząć handel kontraktami futures na swoich platformach. Brokerzy upewnią się również, że inwestorzy mają dostęp do depozytu zabezpieczającego, który zwykle wymaga określonej minimalnej kwoty na koncie.

Dodaj komentarz