Ogrzewanie podłogowe, ścienne, a może sufitowe? Poznaj zalety i wady tych rozwiązań

Wykorzystywane w systemach ogrzewania na podczerwień folie grzewcze możesz instalować pod praktycznie każdym rodzajem podłogi, a także w ścianach, a nawet w suficie. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jak wykonuje się instalacje grzewcze na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień nadal jest zaliczane do sfery innowacji. Jego instalacja jest jednak łatwiejsza, niż myślisz. Do stworzenia systemu grzewczego opartego na podczerwieni wykorzystuje się folie grzewcze emitujące fale długie podczerwone. System jest bardzo łatwy w montażu i możliwy do wykonania w 1 lub 2 dni w całym domu przeciętnej wielkości.

Ogrzewanie podłogowe: popularne i uniwersalne

To właśnie pod podłogą najczęściej zakłada się folie grzewcze na podczerwień. Właściwości folii pozwalają na montaż zarówno pod panelami laminowanymi i winylowymi, jak i pod podłogami z drewna, płytkami ceramicznymi, gresem, kamieniem i pod wylewką. Ta ostatnia opcja umożliwia całkowicie dowolny dobór i aranżowanie podłogi.

Ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem folii grzewczych jest najłatwiejsze w montażu, zapewnia równomierną temperaturę w pomieszczeniu, a mieszkańcom daje przyjemne dla stóp ciepło. Wady tego rozwiązania? W przypadku starszych podłóg drewnianych może prowadzić do rozsychania się desek. Takich podłóg lepiej jest nie układać ponownie.

Ogrzewanie ścienne: efektywne, ale ze stratami na zewnątrz

Instalację folii grzewczej pod płytami gips-karton można wykonać praktycznie w każdym domu, niezależnie od materiału, jakim finalnie pokryta będzie ściana. Ważne jest jedynie, by przy ścianie nie znajdowała się duża ilość mebli.

W przypadku ogrzewania ściennego foliami grzewczymi, analogicznie do podłogowego, zaletą jest rozchodzenie się ciepła w postaci promieniowania, bez podgrzewania powietrza i wywoływania ruchów konwekcyjnych. Dzięki temu całe pomieszczenie jest ogrzewane równomiernie a kurz się nie unosi.

To rozwiązanie ma jednak jedną wadę: jeśli folia grzewcza jest zamontowana na ścianie zewnętrznej o słabej termoizolacji, będzie dochodziło do znaczących strat ciepła.

Ogrzewanie sufitowe: łatwy montaż, mniejsza wydajność

Montaż instalacji grzewczych w suficie jest popularny na przykład w Skandynawii. Jakie są zalety ogrzewania sufitowego? Przede wszystkim łatwość montażu: takie ogrzewanie można zainstalować wszędzie, nie przejmując się – jak w przypadku ogrzewania podłogowego czy ściennego – obecnością mebli i innych elementów wyposażenia.

Ogrzewanie sufitowe nie jest jednak wolne od wad. Jest uznawane za mniej wydajne z prostej przyczyny – obiekty stałe stojące na drodze podczerwieni od sufitu do podłogi sprawiają, że podłoga nagrzewa się w mniejszym stopniu. Przestrzeń, w której zwykle przebywamy, jest ogrzewana w mniejszym stopniu i nie będzie nam tak ciepło w stopy.

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie sprawdzi się w Twoim domu? Skontaktuj się ze specjalistami z Heat Decor i uzyskaj profesjonalne wsparcie!

Dodaj komentarz