Maszyna stolarska – co warto wiedzieć o jej leasingowaniu?

Aby skutecznie działać w branży stolarskiej, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Niestety nie są to tanie maszyny, dlatego często optymalnym rozwiązaniem jest ich leasing. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Podstawowe informacje o leasingu maszyn stolarskich

Sprawnie działająca i efektywna maszyna stolarska nie musi być nowa – używany sprzęt raczej nie traci wydajności i funkcjonalności.

Jeżeli podejmiesz decyzję o leasingu, to możesz liczyć na wiele korzyści. Po pierwsze nie musisz inwestować znaczących środków własnych, a maszynę możesz zaliczyć w koszty nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę. Leasing pozwoli Ci też obniżyć podstawę opodatkowania, co przełoży się na konkretne oszczędności.

Sam proces wnioskowania i rozpatrywania trwa krótko i wymaga znacznie mniejszej ilości dokumentów niż kredyt. Twoja zdolność kredytowa nie zostanie obniżona, a finansowanie przez leasing ochroni Twój majątek przed komornikiem (maszyna pozostaje własnością leasingodawcy).

Leasingobiorcą może zostać spółka prawa handlowego, spółka cywilna czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Jakiego rodzaju maszyna stolarska może być leasingowana?

Firmy leasingowe oferują finansowanie zarówno nowych, jak i używanych maszyn. Najpopularniejsze maszyny stolarskie to sprzęt do produkcji mebli i obróbki drewna. Są to m.in. piły, centra obróbcze, okleiniarki, strugarki, a także:

  • frezarki,
  • wiertarki,
  • prasy.

Istotną zaletą jest możliwość uzyskania leasingu zarówno na tańszy sprzęt w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jak i drogie centra obróbcze czy nawet całe linie technologiczne. Umowa jest z reguły zawierana na okres od 3 do 7 lat w przypadku leasingu operacyjnego.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać leasing maszyn stolarskich?

Otrzymanie leasingu wiąże się z koniecznością posiadania zdolności leasingowej. Musisz mieć odpowiednio wysokie przychody i wykazać to w dokumentach finansowych. Jeśli koszt maszyny stolarskiej wynosi mniej więcej tyle, co roczne przychody Twojej firmy, raczej nie otrzymasz leasingu.

Podobnie wygląda sprawa, jeżeli masz negatywną historię w bazach BIK czy KRD albo kiedy maszyna nie posiada certyfikatu CE.

Istotnym problemem jest też wiek maszyny. Firmy leasingowe raczej niechętnie finansują sprzęt, który po zakończeniu umowy będzie miał więcej niż 10 lat. Przeprowadzają też wycenę przez rzeczoznawcę i jeżeli np. koszt maszyny jest wyższy niż ustalona wycena, mogą odmówić leasingu lub zażądać dopłacenia różnicy w kwocie własnej.

Finansowanie maszyn stolarskich w Leason

W Leason staramy się działać elastycznie i ze zrozumieniem sytuacji klienta. Udzielamy leasingu maszyn stolarskich do 200 tys. złotych bez konieczności okazywania dokumentów finansowych. Przy większych kwotach oceniamy wnioski tylko na podstawie dochodów za bieżący rok obrachunkowy.

Oprócz tego przy maszynach do 110 tys. zł netto możesz skorzystać tylko z leasingu online, a do 30 tys. zł netto – bez okazywania jakichkolwiek dokumentów finansowych, i to w zaledwie 15 minut!

Także 10- czy nawet 20-letnia maszyna stolarska prawdopodobnie będzie przez nas leasingowana. Przy leasingu online (sprzęt do 110 tys. zł) w ogóle nie uwzględniamy limitu wieku. Proponujemy też korzystne rozwiązania przy negatywnej ocenie w BIK i KRD. Zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty!

Dodaj komentarz