Leasing maszyn rolniczych

Jednym z najpopularniejszych sposobów modernizacji gospodarstw rolniczych jest wymiana starszych sprzętów na nowe lub – w przypadku gospodarstw, które dopiero się rozwijają – zakupienie nowych typów maszyn w celu unowocześnienia produkcji.

Jeśli strategicznie podchodzisz do zarządzania własnymi finansami i szukasz sposobów na najlepszą dywersyfikację swoich zobowiązań, powinieneś zainteresować się opcją leasingu.

Jakie maszyny rolnicze można sfinansować leasingiem?

Leasing jest nowoczesną formą finansowania sprzętów i narzędzi biznesowych. Pozwala na bardzo łatwe wprowadzanie do firmy nowych, a także używanych maszyn rolniczych. W takim scenariuszu możliwe jest pominięcie konieczności inwestowania środków własnych. Najczęściej sięgają po niego rolnicy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej.

Do najpopularniejszych typów maszyn rolniczych, na które decydują się przedsiębiorcy, należą:

  • ciągniki rolnicze,
  • kosiarki,
  • rozsiewacze do nawozów,
  • brony,
  • sadzarki,
  • kombajny.

Leasing czy kredyt?

Osoby prowadzące własny biznes coraz częściej interesują się tematem leasingu. Spośród największych zalet tego rozwiązania na szczególne wyróżnienie z pewnością zasługuje optymalizacja podatkowa. Ratę leasingową możesz zaksięgować jako koszt prowadzenia przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie pozwoli Ci obniżyć wysokość płaconych podatków.

Ponadto leasing maszyn rolniczych nie obniża zdolności kredytowej, gdyż sam w sobie nie jest kredytem, a swoją rubrykę zajmuje w kosztach działalności. Jest to zatem idealna forma dla przedsiębiorców, którzy nie chcą kończyć zakupów na jednej maszynie.

Procedury umożliwiające uzyskanie leasingu są maksymalnie uproszczone, a do podpisania umowy przeważnie wymagane są jedynie podstawowe dokumenty.

By otrzymać leasing, należy dostarczyć leasingodawcy poniższe dokumenty:

  • wypełniony wniosek leasingowy,
  • ofertę zakupu maszyny,
  • dokumenty finansowe (choć nie zawsze).

Wśród innych przewag leasingu nad kredytem można wymienić indywidualizowany harmonogram spłat i regulowanie rat o różnej wysokości. To rozwiązanie szczególnie docenią rolnicy zajmujący się uprawą roślin sezonowych. Kiedy jest sezon – płacisz więcej; kiedy nie ma sezonu – rata jest niższa.

Czy mogę zostać leasingobiorcą?

Zgodnie z prawem leasingobiorcą maszyn rolniczych może zostać każdy rolnik, który prowadzi własną działalność gospodarczą. O finansowanie starać się mogą nawet młode firmy – standardowo leasingodawcy wymagają 6 miesięcy działalności. Nieraz mogą to być również 12 lub 24 miesiące, ale warto zaznaczyć, że krótszy staż wcale nie musi być przeszkodą, a w wielu firmach leasingowych można znaleźć bardziej dostępne oferty.

Według prawa minimalny okres trwania leasingu operacyjnego wynosi 40% okresu amortyzacji maszyny, a samą umowę – w zależności od jej rodzaju – można podpisać na okres od 3 do 7 lat.

Jeśli jesteś rolnikiem, ale prowadzisz gospodarstwo rolne na KRUS, lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka leasingowa.

Leasing maszyn rolniczych to jedna z decyzji, które po latach przez wiele osób zostały ocenione jako jedne z najlepszych. Sprawdź, jakie masz możliwości i wybierz najlepszy wariant dla siebie!

Dodaj komentarz