Klimatyzacja przenośna – jak dobrać moc urządzeń?

Klimatyzacja przenośna jest urządzeniem, które znalazło zastosowanie w użytku domowym, ale również w różnych budynkach użyteczności publicznej oraz firmach. Moc chłodnicza klimatyzatora musi spełniać pewne wymagania i być dopasowana do potrzeb danego użytkownika. Dzięki temu, będzie działać skutecznie i posłuży swojemu użytkownikowi przez długi czas. W jaki sposób obliczyć potrzebną moc sprzętu?

Moc klimatyzatora przenośnego

Klimatyzatory przenośne zapewniają komfort swojemu użytkownikowi, dzięki nim można oddychać świeżym i czystym powietrzem. Warto jednak pamiętać, że dobranie za dużej mocy będzie wiązać się z wyższą ceną sprzętu, a same możliwości urządzenia nie zostaną całkowicie wykorzystane. Zbyt duża moc chłodnicza doprowadzi również do częstego włączania się i wyłączania sprężarki, przez co sprzęt szybciej będzie się zużywał. Co ważne, wymiana tego elementu jest bardzo kosztowna. W przypadku urządzeń mobilnych precyzyjne wybranie ich mocy jest jeszcze ważniejsze, aniżeli przy sprzętach typu split. Do obliczenia mocy klimatyzatora używa się dwóch metod: metoda orientacyjna wskaźnikowa oraz obliczenie mocy przy użyciu specjalistycznego programu komputerowego. Firmy takie jak Kaisai zajmujące się sprzedażą wysokiej jakości klimatyzatorów przenośnych, korzystają właśnie z takich programów, aby pomóc swoim klientom dobrać optymalne rozwiązanie. Warto udać się na stronę kaisai.com/pl, aby dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze klimatyzatora.

Jak dokonać obliczenia zapotrzebowania na moc klimatyzatora?

Prostym sposobem jest przelicznik: 10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia. Obliczenie potrzebnej mocy do powierzchni pomieszczenia. Moc można skutecznie obliczyć z użyciem parametru powierzchni. W ten sposób otrzyma się poziom zapotrzebowania na moc klimatyzatora. Jest to polecany sposób, w przypadku kiedy pomieszczenie ma standardową wysokość, czyli 2,5m albo 2,8m. Do obliczenia używa się następującego wzoru: powierzchnia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W]. Jeśli osoba decydująca się na takie urządzenie, chce schłodzić salon, o powierzchni 20 m2, wówczas musi obliczyć: 20 m2 x 100 = 2000 [W]. Do takiego pokoju polecany będzie więc klimatyzator przenośny o mocy 3kW-3,5 Kw, która w zupełności wystarczy do schłodzenia powierzchni. Innym sposobem obliczenia niezbędnej mocy sprzętu jest wyliczenie jej wobec poziomu kubatury. To polecana metoda, w przypadku kiedy pomieszczenie nie ma standardowej wysokości. W tym wypadku należy zastosować wzór: kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W].Przykład: salon ma powierzchnię 20 m2, wysokość: 2,7 m3.Trzeba dokonać takich obliczeń: 54 m3 x 40 = 2 160 W. Przy tej kubaturze polecanym rozwiązaniem będzie klimatyzacja przenośna o mocy 2,5 kW.

Od czego jeszcze zależy dobór mocy klimatyzatora?

Aby dobrać optymalną moc chłodniczą sprzętu, należy wziąć pod uwagę, parę ważnych czynników. Istotne jest przede wszystkim to, gdzie właściwie klimatyzator przenośny będzie użytkowany. Istotne są takie kwestie jak:

  1. poziom nasłonecznienia danego pomieszczenia
  2. zamontowana wentylacja
  3. izolacja termiczna
  4. ilość okien oraz drzwi we wnętrzu
  5. ilość osób przebywających w danym miejscu
  6. poziom zysku ciepła z innym urządzeń
  7. metraż pomieszczenia
  8. sposób zagospodarowania sąsiadujących pomieszczeń
  9. rodzaj zamontowanych we wnętrzu żaluzji okiennych

Inna moc będzie potrzebna do schłodzenia dużej kuchni z jadalnią, a inna do niewielkiego salonu.

Odpowiedni dobór mocy chłodniczej pozwoli użytkownikowi sprzętu na uniknięcie niepotrzebnych kosztów, które dotyczą nie tylko zakupu samego urządzenia, ale również jego późniejszej eksploatacji.

Dodaj komentarz