Kiedy warto używać żeli energetycznych?

man-g4f3e73d80_1920

Powszechnie mówi się, że biegać może każdy, niemniej jednak bardzo istotne jest właściwe przygotowanie do tego, by pokonywać kolejne kilometry. Z tego też powodu wybieramy odpowiedni strój czy buty przeznaczone specjalnie dla biegaczy. Osoby biegające zarówno amatorsko, jak i zawodowo, powinny zwrócić uwagę także na właściwą dietę. Jej uzupełnieniem mogą być żele energetyczne. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym są żele energetyczne?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są żele energetyczne dla biegaczy. Otóż jak masa nazwa wskazuje, jest to żel zapakowany w niewielkich rozmiarów tubkę, który dostarcza sporej dawki kalorii oraz węglowodanów. Produkty te mają odpowiednią konsystencję, bowiem nie obciążają zbytnio żołądka czy w ogóle całego układu pokarmowego. Żele energetyczne dla biegaczy dostępne są w różnych smakach, zwykle owocowych, dzięki czemu smakują trochę jak mus owocowy. Żele zostały stworzone z myślą o osobach, które potrzebują szybko uzupełnić znaczny wydatek energetyczny. Nie jest tajemnicą, że podczas biegu spalamy sporo kalorii – w godzinę możemy stracić ich nawet 600, w zależności między innymi od narzuconego sobie tempa. Wiele osób kończy bieganie właśnie po godzinie, wtedy też najczęściej znacznie spada ich wydajność. Niemniej jednak są i tacy, dla których godzinny bieg stanowi jedynie rozgrzewkę. Dalej kontynuują oni trasę, jednak muszą uzupełnić w jakiś sposób stracone kalorie. Wtedy też mogą sięgnąć po żel energetyczny, dzięki któremu zyskają energię na pokonywanie kolejnych kilometrów.

Kiedy warto sięgnąć po żele energetyczne dla biegaczy?

Specjaliści zalecają, aby przed bieganiem zjeść lekkostrawny, dostarczający energii posiłek. Dzięki niemu będziemy mieli siłę do treningu, lecz z drugiej strony nie obciążymy zbytnio żołądka. Niemniej jednak nie zawsze mamy czas, aby w spokoju przygotować i spożyć posiłek odpowiedniej jakości. Z pomocą przychodzą wtedy żele energetyczne, po które warto sięgnąć również w sytuacji, gdy nawet po lekkim posiłku czujemy się mocno przeciążeni i nie potrafimy efektywnie trenować. Żel energetyczny zamknięty jest w niewielkich rozmiarów tubce, dzięki czemu zmieści się on w kieszeni czy też może zostać przypięty do pasa biegowego. Możemy po niego sięgnąć w sytuacji, gdy czujemy osłabienie podczas treningu – zwykle jest to znak, że potrzebujemy dodatkowego „paliwa”. Zamiast kończyć trening, wystarczy się posilić, aby móc biegać dalej. Żele energetyczne dedykowane są przede wszystkim osobom, które na co dzień pokonują długie dystanse. Uzupełniać dietę mogą nimi także biegacze – amatorzy, dla których bieganie jest sposobem na odpoczynek czy oderwanie się od codzienności. Należy jednak pamiętać, że żele nie mogą całkowicie zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety, bowiem nie dostarczają one niezbędnych nam składników odżywczych, takimi są białko czy tłuszcz. Biegacze powinni więc na co dzień spożywać wartościowe posiłki, dbając przy tym o odpowiedni bilans kaloryczny, a także o właściwe nawodnienie organizmu.

Dodaj komentarz