Jak otworzyć własną kawiarnię?

Kawiarnia jako własny biznes? Wiele osób chętnie by otworzyło taki lokal, ale nie wie jak zacząć i o czym pamiętać. W tym tekście wskazujemy jak, krok po kroku, otworzyć własną kawiarnię i dlaczego ważna jest nie tylko jakość podawanej kawy, ale też takie kwestie jak np. lokalizacja, wystrój i szkolenia dla zespołu pracowników.

Dobra kawa – podstawa w każdej kawiarni!

Z założenia do kawiarni idzie się na dobrą kawę, dlatego każdy kto myśli o własnym biznesie powinien wiedzieć, że fundamentalne znacznie ma znalezienie dostawcy dobrej kawy. Wybór kaw jest szeroki, ale w kawiarni sprawdzi się np. kawa speciality, która nie jest tania, ale jej smak może sprawić, że w naszym lokalu nie braknie gości. Nie mniej ważny jest sprzęt do zaparzania kawy, właściwy ekspres, dystrybutor kawy i inne elementy wyposażenia, bez których nie da się prowadzić działalności.

Wybór dobrej palarni kawy sprawia, że zaopatrzymy się w najlepsze ziarna o finezyjnym smaku. Ta najlepsza, powszechnie ceniona w kawiarniach kawa, uzyskuje wysoką ocenę w skali Q Gradera i powstaje ze starannie wyselekcjonowanych ziaren i najlepszych upraw. Kiedy chcemy by nasz lokal cechowała wysoka jakość to warto wybrać kawę z górnej półki. Często to prosta recepta na sukces.

Lokalizacja i dobry marketing

Dobra kawa to nie wszystko o czym powinniśmy pamiętać podczas otwierania kawiarni. Ważna jest też lokalizacja miejsca, ponieważ potencjalni klienci muszą do niego łatwo trafić. Oczywiście najlepiej sprawdzają się miejsca w centrum miasta, zwłaszcza na rynkach i w otoczeniu, ale jeśli nasza kawiarnia jest umiejscowiona w nieco bardziej ubocznym miejscu to można zastosować dobre metody marketingowe i w ten sposób poinformować klientów o tym gdzie się znajdujemy i co oferujemy.

W dobie social mediów nie ma problemu z dotarciem do klientów. Ważne, by pracować nad własną marką i we właściwy sposób ją promować, od początku zwracając uwagę na marketing i dobry kontakt z klientami. Na uwadze powinno się mieć potrzeby klientów, które można poznać pytając ich o opinie i czytając te, które zostawiają np. w komentarzach pod postami w social mediach.

Wystrój kawiarni – recepta na sukces?

Na sukces w przypadku prowadzenie własnej kawiarni ma wpływ również wystrój lokalu. To on sprawia, że klienci chętnie wracają na kawę i dobrze się czują. Warto wcześniej przemyśleć jak chcemy urządzić wnętrze, a jeśli jesteśmy w tym laikami to pomocne będzie skorzystanie z porad architekta lub dekoratora wnętrz.
Podczas aranżowania wnętrza i wyposażania lokalu warto zadbać o klimat, swobodę dla gości i miejsca, które zapewnią intymność dla np. par, które chcą spędzić miłe chwile we dwoje przy aromatycznym napoju, np. podczas randki.

Rekrutacje dla pracowników i odpowiednie szkolenia

Lokal nie może działać bez pracowników. Kiedy, zatem mamy już rozwiązane kwestie formalne związane z prowadzeniem działalności, wybrany wystrój i działania związane z promocją marki, to, w dalszej kolejności, warto przemyśleć dobór pracowników. Wybór odpowiednich pracowników to często recepta na sukces. Czasami niezbędne jest ponadto odpowiednie szkolenie baristyczne, ale ważna jest też pasja pracowników i pozytywne podejście do pracy i klientów. Uśmiech na twarzy i miłe podejście personelu sprawia, bowiem, że klienci chętnie wracają na kolejną, aromatyczną kawę.

Dodaj komentarz