Jak można wydrukować certyfikat szczepienia?

Jesteś zaszczepiona przeciwko koronawirusowi? Cieszysz się z tego powodu, bo dbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich, a jednocześnie masz w planach wyjechać na zagraniczne wakacje? Aby móc je odbyć bez ryzyka skierowania na kwarantannę lub przeprowadzania testów na covid, zależy ci aby posiadać własny certyfikat o przyjęciu szczepienia. Nie wiesz jak go zdobyć? Skąd go można wydrukować?

Co to jest certyfikat szczepienia?

Jest to dokument potwierdzający że wskazana na nim osoba przyjęła pełne szczepienie przeciwko Covid-19. Na certyfikacie widnieją takie informacje jak data i rodzaj przyjętej szczepionki, jej seria, a także imię i nazwisko osoby. Znaleźć tam również można specjalny kod QR, który po zeskanowaniu przenosi nas do strony z większą ilością informacji. Certyfikat szczepienia można posiadać w wersji papierowej, jak również w formie elektronicznej, zapisanej w pamięci swojego telefonu. Tak naprawdę w całym certyfikacie najważniejszy jest ów kod QR, pod którym znajdują się zapisane najcenniejsze informacje.

Kto może otrzymać certyfikat szczepienia?

Dokument ten jest automatycznie wydawany wszystkim osobom, które przyjęły pełne szczepienie na koronawirusa. Dotyczy to osób szczepionych dwoma dawkami szczepionki Moderna, Pfizer i Astra Zeneca oraz jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Certyfikat pozwala bez większych problemów pokonywać granice państw, które go honorują, może być również pomocny w tym, aby w kraju korzystać z usług różnego rodzaju instytucji i firm, nie będąc wliczanym do limitu osób, które jednorazowo mogą w nim przebywać.

Jak wydrukować certyfikat szczepienia?

Idąc na drugą dawkę szczepienia lub podczas szczepienia jednodawkową szczepionką JJ, certyfikat jest drukowany przez pracownika punktu szczepień, tuż po dokonaniu tego szczepienia. Osoba ta wpisuje do systemu informacje o osobie i preparacie, który przyjęła. Automatycznie generowany jest certyfikat, który na miejscu zostaje wydrukowany i wręczony osobie. Opuszcza ona punkt szczepień z dokumentem, który otwiera jej drogę do normalnego życia. Istnieje również drugi sposób na wydrukowanie certyfikatu. Może się to okazać konieczne jeśli wcześniej otrzymany został uszkodzony, zniszczony, zagubiony. Aby ponownie wydrukować swój certyfikat szczepienia, można zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i tam odszukać zakładkę szczepienia. Widoczny tam będzie przycisk certyfikat szczepienia, który należy kliknąć aby pobrać go w pliku PDF. Otwieramy następnie ten plik i drukujemy go na swojej domowej lub roboczej drukarce. Certyfikat powinien zostać wydrukowany dwustronnie, a następnie złożony zgodnie z instrukcją, aby bez problemu zmieścić go w portfelu. Dokument można również wydrukować po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel. Jak może nam pomóc certyfikat szczepienia? Dokument ten pozwala np. wyjechać na zagraniczne wakacje, w zakupie których pomocna była chwilówka bez BIK. Z certyfikatem można podróżować znacznie szybciej, wygodniej, a przede wszystkim bezpiecznie.

Dodaj komentarz