Czy klimakterium wymaga pomocy lekarza?

Klimakterium to moment, kiedy w ciele oraz życiu każdej kobiety zachodzą poważne zmiany, a wszystkiemu towarzyszy szereg objawów, które w przypadku wielu z nas mogą powodować nie tylko dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale równocześnie stanowić powód do zmartwień. Jednym z najczęstszych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Poniższy artykuł zawiera przydatne informacje na temat klimakterium oraz tego, czy wymaga ono pomocy lekarza.

Klimakterium – co warto wiedzieć?

Klimakterium, czyli menopauza, to proces, w którym dochodzi do trwałego ustania cykli miesiączkowych. Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), menopauzą określa się ostatnią miesiączkę, po której przez minimum 12 miesięcy nie doszło do kolejnego plamienia miesiączkowego. Z biologicznego punktu widzenia menopauza jest kresem możliwości rozrodczych kobiety – to naturalny proces fizjologiczny, który nie powinien stanowić powodu do zmartwień.

Wiek, w którym może wystąpić menopauza, mieści się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, przy czym moment jej wystąpienia zależny jest od wielu czynników, zarówno predyspozycji genetycznych, jak i środowiskowych oraz stylu życia.

Menopauzę możemy podzielić następująco:

  • premenopauza – okres przejściowy, w którym zauważa się pierwsze zmiany hormonalne, jak uderzenia gorąca, wahania nastrojów, zmęczenie;
  • menopauza – dzień wystąpienia ostatniej miesiączki;
  • postmenopauza – rozpoczyna się w momencie wygaśnięcia aktywności jajników, dochodzi do stopniowej stabilizacji hormonów na niższym poziomie.

Najczęstsze objawy klimakterium

Ze względu na to, że w trakcie przekwitania zmiany w organizmie zachodzą w sposób stopniowy, niektóre kobiety mogą mieć problemy z określeniem, czy wystąpiła już u nich menopauza. W tej sytuacji warto zgłosić się do ginekologa, który po przeprowadzeniu wywiadu będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę. Do najczęstszych objawów klimakterium można zaliczyć:

  • uderzenia gorąca;
  • suchość pochwy;
  • wahania nastrojów;
  • uczucie rozgrzania, rumień na twarzy;
  • problemy ze snem;
  • rozdrażnienie, nerwowość;
  • zawroty głowy;
  • stany depresyjne;
  • obniżone libido.

Menopauza – kiedy zasięgnąć pomocy specjalisty?

Choć menopauza nie jest chorobą i stanowi naturalne zjawisko fizjologiczne, które zachodzi u każdej kobiety, niektóre z jej objawów mogą stanowić powód do zmartwień. W przypadku klimakterium pomocy u lekarza powinnyśmy szukać wtedy, kiedy nasilone objawy powodują u nas dyskomfort i tym samym uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Jednym z objawów klimakterium, z którym nie warto zwlekać i należy zasięgnąć porady specjalisty, jest suchość pochwy. Ze względu na obniżoną produkcję estrogenów zaczyna dochodzić do stopniowego zaniku tkanek, a także zmniejszenia zawartości kwasu hialuronowego, który odpowiada za elastyczność skóry i jej właściwe nawodnienie. Stąd, ze względu na suchość pochwy, wiele osób może skarżyć się na pieczenie, swędzenie, a także ból w trakcie stosunku. W trakcie wizyty ginekolog zaproponuje odpowiednie leczenie, np. terapię hormonalną.

Dodaj komentarz