Co należy pamiętać, zaciągając kredyt gotówkowy?

W życiu bywają przeróżne sytuacje, czasem gwałtowne i zupełnie nieprzewidywalne. Czasami nagły splot nieoczekiwanych zdarzeń wymusza na nas operację zwierzaka, rehabilitację członka rodziny czy zakup auta potrzebnego do pracy. Czy wiesz, co należy wiedzieć i o czym pamiętać, zaciągając kredyt gotówkowy? Które aspekty warto wziąć pod uwagę podczas porównywania ofert? Poniższy poradnik na pewno Ci w tym pomoże. Zaczynamy!

 

Kredyt gotówkowy – kto może go dostać?

Kredyt gotówkowy jest dostępny dla wszystkich osób, które są pełnoletnie i mają zdolność kredytową. Tę ostatnią wyliczy bank, z oferty którego zechcesz skorzystać. Zdolność kredytowa określa Twoje potencjalne możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie zgodnym z harmonogramem. Pełną ofertę aktualnie dostępnych kredytów gotówkowych znajdziesz na stronie internetowej 17bankow.com.

 

Jakie są najważniejsze zalety kredytu gotówkowego?

Za zaciągnięciem kredytu gotówkowego przemawia wiele zalet. Przede wszystkim w przypadku tych osób, które nie mają od kogo pożyczyć pieniędzy na nagły, niespodziewany wydatek, a nie mają zgromadzonych oszczędności, kredyt gotówkowy bez zaświadczeń może okazać się jedynym rozwiązaniem. Istotna jest sprawność podjęcia przez bank decyzji, jeśli chodzi o udzielenie kwoty. Zasady jej udzielenia określa Ustawa o kredycie konsumenckim, jak również zapisy regulaminu, udostępniane przez podmiot finansowy.

 

Jakie dokumenty należy przedstawić, aby uzyskać kredyt?

Zazwyczaj banki wymagają od kredytobiorców przedstawienia dokumentów takich jak: dowód osobisty (lub paszport czy inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy) oraz zaświadczenia o dochodach (które stanowią podstawę dla banku podczas oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Niektóre instytucje oferują kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, których zaletą jest szybkość uzyskania decyzji kredytowej i możliwości wypłaty środków.

 

Analiza ilościowa – element oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy

W ramach oceny zdolności kredytowej bank przeprowadzi analizę ilościową poprzez zbadanie sytuacji finansowej wnioskodawcy. W ramach niej kredytodawca określi poziom dochodów uzyskiwanych przez kredytobiorcę. Ustali, na jakim poziomie znajdują się comiesięczne stałe koszty, które musi ponosić. Dotyczy to wydatków na żywność, transport, utrzymanie dzieci wnioskodawcy itp. Bank zbada też, jak wiele zobowiązań aktualnie ciąży na wnioskodawcy. Będą to zarówno inne kredyty, jak też zadłużenie na kartach kredytowych.

 

Analiza jakościowa – ocena wiarygodności kredytowej klienta

Wśród elementów podlegających ocenie, zanim zostanie wydana decyzja kredytowa, znajdują się również kwestie takie jak: wiek, wykonywany zawód, stan cywilny, liczba posiadanych na utrzymaniu dzieci oraz forma zatrudnienia. Bank sprawdzi też historię kredytową wnioskodawcy, aby mieć większe prawdopodobieństwo, że wnioskodawca regularnie spłaca swoje zobowiązania wierzycielom.

 

Na co zwrócić uwagę, zaciągając kredyt gotówkowy?

Wśród aspektów, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, znajduje się RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To wskaźnik, który zdecydowanie ułatwia porównywanie ze sobą ofert. Ważne jest także oprocentowanie kredytu gotówkowego, które zawiera się zwykle w przedziale od 0 do 7%. Istotnym czynnikiem jest także prowizja banku, jak też wysokość comiesięcznej raty. Ostatnia kwota powinna wynosić tyle, aby kredytobiorca mógł swobodnie udźwignąć zobowiązanie i spłacać je na bieżąco, zgodnie z harmonogramem.

 

undefined

Dodaj komentarz