Beton przy budowie domu – jakich błędów możesz uniknąć?

Decydując się na budowę domu metodą gospodarczą, musimy być świadomi tego, że będziemy musieli nie tylko wykonać część prac samodzielnie, ale również wybrać odpowiednie materiały, które będą odpowiadały wymogom projektu. Jest to zatem duża odpowiedzialność zwłaszcza, jeśli chodzi o wybór betonu, który jest najważniejszym materiałem konstrukcyjnym. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas budowy domu.

Oszczędzanie na materiale

Jednym z najpoważniejszych błędów, które spotyka się wśród osób chcących wybudować dom metodą gospodarczą, jest oszczędzanie na kosztach materiałów. W przypadku betonu może to mieć katastrofalne skutki, gdyż tańszy kompozyt może charakteryzować się gorszą jakością, a to z kolei może wpływać na jego właściwości. Warto więc pamiętać, że z betonu wykonane będą zarówno fundamenty, jak i elementy konstrukcyjne, które będą tworzyły podstawowy szkielet domu. Aby uniknąć w przyszłości problemów związanych z nietrwałością tych elementów czy deformacją konstrukcji, a w skrajnych sytuacjach nawet zawalenia się domu, warto kupować beton najwyższej jakości oferowany przez sprawdzonych dostawców. Dobrym rozwiązaniem jest zakup materiału bezpośrednio z pobliskiej betoniarni, dzięki czemu otrzymamy “świeży” kompozyt o najlepszych parametrach. Przykładowo, jeśli budujemy dom w województwie wielkopolskim, odpowiednim wyborem może być betoniarnia Kalisz, która dostarczy zakupiony beton bezpośrednio na teren budowy.

Zdecydowanie odradzamy natomiast zakup betonu, który stracił już datę ważności lub który był przez długi czas składowany w nieodpowiednich warunkach, gdzie mógł być narażony na negatywne działanie czynników zewnętrznych wpływających na zmianę jego właściwości, a przede wszystkim trwałości.

Zbyt wilgotny beton

Kolejnym, bardzo często spotykanym błędem, jest niedostateczne wyschnięcie betonu i rozpoczęcie kolejnych prac wówczas, gdy jest on jeszcze wilgotny. Najczęściej ma to miejsce w przypadku zbyt szybkiego zdejmowania szalunków, co skutkuje pękaniem betonu. Następnie przez powstałe szpary dostaje się wilgoć, która z kolei doprowadza do korozji elementów zbrojeniowych, powodując dalsze pękanie. Częstym błędem jest też wylewanie kolejnych warstw betonu na powierzchnię, która jeszcze całkowicie nie wyschła, co może powodować odkształcenia i tym samym działać negatywnie na stawianą konstrukcję. 

Niewłaściwa wylewka betonu

Najwięcej problemów może sprawić samo wylewanie betonu oraz jego pielęgnacja przez kolejne dni. Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiedniej klasy betonu, co powinno zostać ściśle określone w projekcie domu. Zastosowanie niewłaściwej klasy będzie rzutowało na wytrzymałość konstrukcji, co w przypadku takich elementów jak strop czy fundamenty może mieć katastrofalne skutki.

Błędem podczas wylewania betonu jest zastosowanie zbyt gęstej mieszanki, która nie będzie w stanie w szczelny sposób wypełnić przestrzeni między prętami zbrojenia, natomiast wylanie za rzadkiego betonu spowoduje, że będzie on wylewał się z szalunku. 

Warto także wspomnieć o często spotykanym błędzie, jakim jest brak odpowiedniej pielęgnacji betonu po jego wylaniu, polegającej na polewaniu go wodą w celu równego wiązania. Zaniedbanie tej czynności spowoduje powstanie rys skurczowych.

Budując dom należy szczególną uwagę poświęcić nie tylko kwestiom doboru odpowiedniego materiału, ale również jego użytkowania, co w przypadku betonu ma olbrzymie znaczenie.

undefined

Dodaj komentarz